I.B. 

  
MSc Aleksandar Damjanović



Personal info
Date of birth: 22.12.1969.
Place of birth: Podgorica, Montenegro

EXPERIENCE
DEC 2007 – SEP 2020.
MEMBER OF THE PARLIAMENT OF MONTENEGRO

July 2008 – October 2016.
Chairman of the Committee of Economy, Finance and Budget of the Parliament of Montenegro
2004 – 2007.
SECRETARY OF THE PARLIAMENTARY GROUP (SNP CG)

1995 – 2003.
FEDERAL FOREIGN EXCHANGE INSPECTOR, FEDERAL MINISTRY OF FINANCE (FEDERAL REPUBLIC OF YUGOSLAVIA)

1992 – 1994.
ADVISOR, MINISTRY OF FINANCE OF MONTENEGRO

EDUCATION
1996.
MASTERS DEGREE IN ECONOMY, FACULTY OF ECONOMY, BELGRADE, UNIVERSITY OF SERBIA
1992
GRADUATE OF ECONOMY, FACULTY OF ECONOMY, PODGORICA, UNIVERSITY OF MONTENEGRO
Award: Best student of the Faculty of Economy in 1992.


ACTIVITIES AND AWARDS
• Member of the Council of the European integration (2008 - 2010.)
• Member of the Council of the Fight against corruption and organized crime (2009 – 2013)
• Alumni of The German Marshall Fond
• Award for contribution in Energetic Efficiency, by regional schools for political study.
• Member of a numerous working groups (parliament and government) for preparations documents and laws in field of economy and social politics.